Balistidae, Triggerfish a Monacanthidae, Filefish
Ryby se zvláštním způsobem pohybu a ostnem na hřbetě
1. První hřbetní ploutev ostenců připomíná spoušť pistole
Ryby čeledi Ostencovití (Balistidae) žijí na korálových útesech tropických a subtropických moří včetně egyptské části Rudého moře. Ryby mají ze stran stlačené tělo a vysoko posazené oči. Velmi zvláštně se pohybují, používají k tomu hřbetní a řitní ploutev, které jsou symetricky uspořádané. Někdy to vypadá, že plavou mírně na boku. Mají malá ústa se silnými zuby, kterými dokážou rozkousnout ježovku, rozlousknout ulitu nebo také ukousnout kus korálu. Jejich potravou jsou často benetičtí bezobratlí – kraby a měkkýši s pevnou skořápkou. Větší druhy se živí také ježovkami Diadema, které „odfouknou“ silným proudem vody, tak je otočí a mohou je prokousnout v měkké části úst. První hřbetní ploutev mají přeměněnou na osten, který zdvihnou jako varování, pokud se jim něco nelíbí. Položený osten není téměř vidět. Odtud se vzalo jejich anglické pojmenování – triggerfish, osten připomíná spoušť pistole. V noci ryba používá osten tak, že se pomocí něho zapře v útesu, aby ji predátor nemohl vytáhnout. Do skuliny se ryba vmáčkne hlavou napřed, takže směrem ven kouká její opancéřovaný ocas.
2. Ostenci si hájí své hnízdo a jsou velmi agresivní
Samci a samice se od sebe neodlišují zbarvením. V létě ostenci hájí hnízdo trychtýřovitého tvaru, které samci vyhloubí v písku a samice do něj nakladou jikry. Samci i samice se pak o jikry starají. Samice zůstávají blíže dna a samci hlídají celé teritorium. Ryby hájí zejména vodní sloupec nad hnízdem a jsou poměrně agresivní. Pokud se dostanete příliš blízko, ryba Vás bude odhánět a může i kousnout. Proto se hnízdu raději vyhněte nebo eventuálně odplavte z jejího teritoria horizontálně, nikoli směrem nahoru. Dávejte si pozor zejména na velkého Ostence nazelenalého (Balistoides viridescens) dorůstajícího až 75 cm a Ostence žlutolemého (Pseudobalistes flavimarginatus) až 60 cm. Jsou známé případy, kdy Ostenec žlutolemý proháněl potápěče při ochraně svého teritoria po celé potápěčské lokalitě (na útesu Erg Abu Ramada).
Balistoides viridescens - Ostenec nazelenalý |
Balistoides viridescens - Ostenec nazelenalý |
Pseudobalistes fuscus - Ostenec modrý |
Odonus niger - Ostenec černý |
3. Jaké ostence vídáme při potápění v Hurghadě
Na korálových útesech v okolí Hurghady můžeme také často pozorovat Ostence modré (Pseudobalistes fuscus) dlouhé až 55 cm, velká hejna menších Ostenců černých (Odonus niger) dlouhých až 40 cm, kteří se živí planktonem. Také malého Ostence běloocasého (Sufflamen albicaudatus) dorůstajícího pouze 18 cm. Velice zajímavě zbarvení a 30 cm dlouzí jsou Ostenec oranžovoproužkatý (Balistapus undulatus) a nepřehlédnutelný Ostenec arabský (Rhinecanthus assasi), kterému se říká Picasso.
Pilníkotrncovití (Monacanthidae, Filefish)
Čeledí blízkou Ostencovitým jsou Pilníkotrncovití (Monacanthidae, Filefish), kteří též mají na hlavě trn, ale jejich stavba těla je o něco delikátnější. Při potápění můžeme pozorovat až 1 metr velkého Pilníkotrnce drsného (Aluterus scriptus), drobné pouze 7 cm dlouhé Jednotrnce skvrnité (Oxymonacanthus halli) nebo 20 cm dlouhé Pilníkotrnce pardálí (Cantherhines pardalis).
Rhinecanthus assasi - Ostenec arabský |
Balistapus undulatus - Ostenec oranžovoproužkatý |
Aluterus scriptus - Pilníkotrnec drsný |
Sufflamen albicaudatus - Ostenec běloocasý |
Oxymonacanthus halli - Jednotrnci skvrnití |
Cantherhines pardalis - Pilníkotrnec pardálí? v noci |