Echinoidea, Sea urchins

Ježovka Asthenosoma marisrubri

Mořští ježci s jedovatými ostny

1. Pevná schránka s ostny a pětičetná symetrie

Při potápění na korálových útesech v okolí Hurghady se můžeme setkat s různými druhy ježovek zvanými také „mořskými ježky“. Ty se podobně jako hvězdice, lilijice, hadice a sumýši řadí mezi Ostnokožce (Echinodermata). Velikost těchto tvorů se pohybuje kolem 10 centimetrů. Charakteristická je pro ně vápenitá schránka kulovitého tvaru pokrytá ostny. Podobně jako u hvězdic si můžeme u mnoha druhů ježovek všimnout pětičetné souměrnosti těla v podobě kresby připomínající hvězdu na jejich schránce. Ústa ježovek jsou umístěna zespodu a jsou opatřena pěti kruhovitě uspořádanými drobnými zuby sloužícími zejména k oškrabávání řas, které jsou jejich potravou. Ježovky se ale také mohou živit houbami nebo bezobratlými živočichy. Může se Vám zdát, že se ježovky nepřemísťují a zůstávají stále na jednom místě, je třeba říci, že ve dne tomu tak obvykle je. Avšak v noci vyrážejí za potravou, k nepříliš rychlému pohybu jim slouží stovky miniaturních průsvitných, přísavných nožek.

Diadema setosum - Ježovka diademová - detail
Diadema setosum - Ježovka diademová - detail
Heterocentrotus mammillatus - Ježovka hnědoostná - detail
Heterocentrotus mammillatus - Ježovka hnědoostná detail

2. Pozor na ostny ježovek

Ježovky chrání před predátory ostny. S těmi si však dokáží poradit například větší druhy ostenců nebo pyskoun obrovský zvaný Napoleon. Ostny mohou být ostré i tupé, krátké i velmi dlouhé a často také jedovaté. Na některých plážích v Hurghadě si dávejte pozor při vstupu do vody, zejména na ježovky diadémové s dlouhými černými ostny, které se často vyskytují v mělkých vodách mezi kameny. Zranění je bolestivé a ostny křehké tak, že je téměř nemožné vytáhnout je z rány. Jako první pomoc se doporučuje ponořit zranění do horké vody nebo vody s octem. Podat léky proti bolesti, dále opatrně odstranit viditelné ostny a zraněné místo dezinfikovat. V případě následné infekce je třeba vyhledat lékaře.

3. Jaké ježovky vídáme při potápění v Hurghadě

Jak v blízkosti pobřeží tak i na vracích a korálových útesech v Rudém moři se často vyskytuje Ježovka diadémová, nazývaná také černá (Diadema setosum), která má velice dlouhé černé ostny obsahující mírný jed. Hlavně při potápění v noci můžeme potkat další druhy a to Ježovku Asthenosoma marisrubri, jejíž bílé bublinky na ostnech obsahují prudký jed a mohou způsobit velice bolestivé poranění, tato ježovka se živí kromě řas také korálovými polypy. Dále Ježovku křehkou (Tripneustes gratilla), která může být zbarvena v různých odstínech od téměř bílé až po hnědočervenou, říká se jí také „ježovka sběratelka“ (collector urchin), protože se na ni „lepí“ různé zbytky, živí se hlavně řasami a mořskou travou. Nachází se tu také Ježovka hnědoostná (Heterocentrotus mammillatus) se silnými tupými ostny připomínajícími pastelky. V písku zahrabanou můžeme najít Ježovku okrouhlou (Clypeaster humilis), jejíž tělo je ploché a proto se jí přezdívá „písečný dolar“ (sand dollar) nebo „mořská sušenka“ (sea cookie). Dalším druhem, se kterým se můžeme setkat, je pěkně zdobená Ježovka Microcyphus rousseaui nebo maličká hnědá Ježovka Echinometra mathaei.

Diadema setosum - Ježovka diademová
Diadema setosum - Ježovka diademová
Tripneustes gratilla - Ježovka křehká
Tripneustes gratilla - Ježovka křehká
Ježovka Asthenosoma marisrubri
Ježovka Asthenosoma marisrubri
Ježovka křehká a hnědoostná
Ježovka křehká a hnědoostná
Ježovka Microcyphus rousseau
Ježovka Microcyphus rousseau
Clypeaster humilis - Ježovka okrouhlá
Clypeaster humilis - Ježovka okrouhlá - detail
 
Autor textu/fotografií: Pavla Charousková