Scaridae, Parrotfish
Neúnavní producenti bílého korálového písku
1. Ploskozubci mají silné zuby připomínající zobák
V tropických a subtropických mořích na celém světě se vyskytuje téměř 100 druhů ryb z čeledi Ploskozubcovitých (Scaridae), některé z nich najdeme také v egyptské části Rudého moře. Ploskozubci jsou dlouzí 30 – 60 cm, ale některé druhy dorůstají i více než jednoho metru. Ploskozubci neboli "papouščí ryby" se papouškům opravdu podobají. Mají silné zuby připomínající zobák, které slouží k okusování řas z povrchu korálů, skal nebo vraků. Potravou některých ploskozubců jsou i korálové polypy, proto odlamují větve tvrdých korálů, kterými se živí. Tím se vysvětluje původ bílého korálového písku, ryby ho po konzumaci korálů vylučují. Když se ploskozubec krmí, můžeme to pod vodou slyšet.
2. Samec, samice i mládě se často výrazně barevně oblišují
Mnoho ploskozubců má pestré zbarvení. Samec, samice a často i mládě se barevně odlišují. Samci jsou obvykle pestřejší. Většina druhů ploskozubců začíná svůj život jako samice a někteří jedinci se pak mění v samce. Ryba tak probíhá barevnou proměnou a je těžké určit, o jaký druh se jedná. Některé druhy, zvláště ty menší, si jsou navíc dost podobné. Ploskozubci obvykle žijí v párech. Hejna vytvářejí ploskozubci vysokočelí nebo dlouhonosí (ti pouze v letním období).
Scarrus ferrugineus - Ploskozubec zelenozubý - samec |
Scarrus ferrugineus - Ploskozubec zelenozubý - samice |
Cetoscarus bicolor - Ploskozubec dvoubarevný - samice |
Cetoscarus bicolor - Ploskozubec dvoubarevný - samec |
Cetoscarus bicolor - Ploskozubec dvoubarevný - mládě |
Scarus ghobban - Ploskozubec modropruhý - samec |
3. Ploskozubci jsou pokrytí slizem
Ploskozubci jsou aktivní ve dne, zatímco v noci leží mezi koráli a tak si je na nočním ponoru můžeme prohlédnout zblízka. Tyto ryby si před spaním oblékají „pyžamo“. Vytvoří kolem sebe transparentní slizový kokon, který jim slouží jako ochrana před predátory, jako jsou například murény. Ten maskuje jejich zápach a díky tomu je predátoři nemohou tak snadno nalézt. Samotné ryby jsou pokryté dalším slizovým povlakem s antioxidačními vlastnostmi, který pomáhá v hojení drobných poranění, chrání je před parazity a dokonce UV zářením.
4. Jaké ploskozubce vídáme při potápění v Hurghadě
Na korálových útesech v okolí Hurghády můžeme při potápění pozorovat více než 10 druhů těchto ryb. Ovšem pozor, odlišné zbarvení neznamená, že jde o jiný druh, může to být opačné pohlaví stejného druhu. Největším zástupcem, který dorůstá až 120 cm, je Ploskozubec vysokočelý (Bolbometopon muricatum) s výrazným hrbolem na hlavě, pomocí kterého láme větve korálů a následně je pojídá. Dalším větším zástupcem, až 90 cm dlouhým, je Ploskozubec dvoubarevný (Cetoscarus bicolor), samec je pestře tyrkysovo-červeně zbarven, avšak samice je téměř černá se světle žlutým pruhem na hřbetě, mládě je také barevně odlišné (viz fotografie výše). Nenápadný Ploskozubec dlouhohlavý (Hipposcarus harid), barevný Ploskozubec rudomořský (Chlorurus gibbus) nebo Ploskozubec modropruhý (Scarus ghobban) dorůstají přibližně 70 cm. Dále tu máme například Ploskozubce černého (Scarus niger), Ploskozubce zelenozubého (Scarrus ferrugineus) nebo Ploskozubce tupohlavého (Chlorurus sordidus), kteří jsou zhruba 40 cm dlouzí.
Ploskozubec černý v noci |
Ploskozubec modropruhý v noci |
Chlorurus sordidus - Ploskozubec tupohlavý - samec |
Chlorurus sordidus - Ploskozubec tupohlavý - samec |
Hipposcarus harid - Ploskozubec dlouhohlavý |
Hipposcarus harid - Ploskozubec dlouhohlavý - hejno |
Bolbometopon muricatum - Ploskozubec vysokočelý |
Scarus niger - Ploskozubec černý - samec |