Serranidae a Pseudochromidae
Rybky drobné, masožravé a barevné
1. Podle pohybu hejna bradáčů zjistíme sílu a směr proudu
Co dodává Rudému moři pod jeho hladinou červenou barvu? Mohla by to být právě velká hejna Bradáčů šupinoploutvých (Red Sea Anthias), kteří obklopují korálové útesy a červeně „září“ v hloubkách od 1 do 35 metrů. Díky těmto rybkám můžeme při potápění určit směr a sílu proudu. Pokud je proud silný, bradáči jsou mnohem aktivnější a všichni najednou vyjíždějí proti proudu ven od útesu a zpátky. Proud jim přináší zooplankton, který je jejich potravou. Samci a samičky se barevně odlišují (viz fotografie níže). Samička je zbarvena do oranžova, samec je spíše červený se světlejším břichem a na koncích prsních ploutví má fialovou skvrnu připomínající šupinu. Bradáči jsou protogynní hermafrodité. To znamená, že se rodí jako samice a největší ze skupiny se může v dospělosti změnit na funkčního samce a nahradit toho, který zahynul. Samiček je podstatně více než samců, každý samec tak může mít svůj rozsáhlý „harém“. Nejčastěji se na korálových útesech v okolí Hurghady setkáváme s Bradáči šupinoploutvými (Pseudanthias squamipinnis) dorůstajícími až 15 cm, často se drží kolem korálových věží například na El Aruk. Občas můžeme také vidět Bradáče pruhované (Pseudanthias taeniatus). Bradáči jsou příbuzní kanicům, řadí se do zvláštní podčeledi Anthiinae (Anthias, čeleď Serranidae).
Pseudanthias squamipinnis - Bradáč šupinoploutvý |
Pseudanthias squamipinnis - Bradáč šupinoploutvý |
Pseudanthias squamipinnis - Bradáč šupinoploutvý - samec |
Pseudanthias squamipinnis - Bradáč šupinoploutvý - samice |
2. Mýdloví kanicové jsou pokryti jedovatým slizem
Dalšími příbuznými kaniců jsou takzvaní mýdloví kanicové nebo mýdlové ryby (podčeleď Grammistinae, Soapfish, čeleď Serranidae), které mají tělo pokryté jedovatým slizem. Jed je vylučován, pokud se ryba dostane do stresu. Mýdloví kanicové se skrývají ve štěrbinách útesu, žijí samotářsky a jsou masožraví. V okolí Hurghady často vídáme Kanice šestipruhého (Grammistes sexlineatus), který dorůstá 25 centimetrů.
3. Sapínovci jsou drobní a plaší
Dalšími nevelkými rybkami jsou Sapínovci (Pseudochromidae, Dottybacks), kteří bývají také přiřazováni ke Kanicovitým. Patří sem množství různobarevných rybek, obvykle menších než 10 centimetrů s podlouhlým tělem. Sapínovci se často skrývají ve skulinách útesu. Živí se zooplanktonem, drobnými bezobratlými i jinými malými rybkami. Na útesech v okolí Hurghady vídáme Sapínovce Fridmanova (Pseudochromis fridmani), který se drží v roztroušených skupinkách ve stinných stěnách útesu, jejich tělíčka svítí jasnou modrofialovou barvou. Vídáme také plachého Sapínovce Springerova (Pseudochromis springeri), který obývá tvrdé koráli. Výrazné mordožluté zbarvení má Sapínovec žlutohřbetý (Pseudochromis flavivertex), který žije samotářsky nebo v párech pod převisy útesů. Najdeme i další druhy, ale je těžké je vyfotografovat, rybky jsou malé a plaché.
Grammistes sexlineatus - Kanic šestipruhý |
Pseudochromis fridmani - Sapínovec Fridmanův |
Pseudochromis flavivertex - Sapínovec žlutohřbetý |
Pseudochromis springeri - Sapínovec Springerův |