Pomacentridae, Damselfish
Malé rybky zaujímající největší podíl co do počtu
1. Mezi sapínovité patří klauni, sapíni a komorníci
Tyto ryby obývají tropická moře včetně egyptské části Rudého moře. Ačkoliv jsou drobné vzrůstem, obvykle 5 až 10 centimetrů, tvoří největší podíl, co se týče počtu obyvatel těchto moří. Čeleď Sapínovitých (Pomacentridae) je velmi rozsáhlá, najdeme zde mnoho různých druhů. Řadíme sem například klauny známé jako "rybky Nemo", sapíny nebo komorníky. Některé rybky jsou plaché, jiné mohou být při obraně svých jiker nebo domova agresivní. Některé druhy se živí řasami jiné planktonem.
2. Někteří sapínovití brání své jikry
Mladé rybky se mohou barevně lišit od dospělých, mívají na těle skvrnky připomínající oči, aby oklamaly predátory. Samec a samička se obvykle neodlišují, k mírným barevným změnám může docházet během tření. Různé druhy žijí a třou se různými způsoby od tření v párech až po tření ve velkých skupinách. Rybky často vybírají místo, kam kladou jikry a ty si též hlídají. Můžeme je najít na větvích korálů nebo ve stěnách útesů, pokud se však příliš přiblížíme, rybka nás atakuje a může nás kousnout (to se týče hlavně Klaunů dvoupruhých, Komorníků příčnopruhých nebo Sapínků bělobřichých).
Amphiprion bicinctus - Klaun dvoupruhý - pár |
Amphiprion bicinctus - Klaun dvoupruhý |
Klauni dvoupruzí společně s Komorníky třískvrnnými |
Dascyllus trimaculatus - Komorník třískvrnný |
3. Sapínovití mohou žít v korálech, sasankách a někteří i ve volné vodě
Rybky mají svůj "domov", kterým může být tvrdý korál, štěrbiny v útesu nebo sasanka. Ten drobným rybkám slouží jako úkryt před predátory. Například z dálky vidíme korál obsypaný hejnem malých Sapínů zelených nebo arabských, ti se v něm však, pokud se přiblížíme, skryjí. Klauni dvoupruzí žijí obvykle v páru v symbióze se sasankou, která má žahavá chapadla. Klauni se otírají o chapadla sasanky a obalují se tak ochranným slizem a tak se stanou neviditelnými pro senzory jejích žahavých buněk. Svou sasanku si před vetřelci brání. Na rozdíl od toho Komorníci příčnopruzí se drží ve velkých hejnech ve volné vodě u útesu často v blízkosti kotvících lodí, kde čekají na potravu. Krmení ryb je však v Rudém moři zakázané! Pod vodou také můžeme slyšet zvuky připomínající vrkání, které tyto rybky vydávají pomocí svého plynového měchýře (hlavně Komorníci třískvrnní).
4. Jaké sapínovité vídáme při potápění v Hurghadě
Na korálových útesech v okolí Hurghady máme při potápění možnost pozorovat mnoho druhů těchto rybek, ideální jsou na to mělké koralové zahrady jako například na Gotta Abu Ramada. Z klaunů zde žije Klaun dvoupruhý (Amphiprion bicinctus), společně s ním můžeme často vidět mladé Komorníky třískvrnné (Dascyllus trimaculatus). Vyskytuje se tu pouze jeden druh klauna, avšak sasanky, ve kterých žije, jsou přerůzné (zde najdete fotografie). Můžeme pozorovat hejna nebojácných Komorníků příčnopruhých (Abudefduf vaigiensis), také šedě zbarvené Sapínky bělobřiché (Amblyglyphidodon leucogaster) nebo žlutoskvrnné (Amblyglyphidodon flavilatus). Ve tvrdých korálech se ukrývají Sapíni zelení (Chromis viridis), arabští (Dascyllus marginatus), dvoubarví (Chromis dimidiata), žlutopažďoví (Chromis flavaxilla), běloploutví (Pomacentrus albicaudatus) nebo Komorníci černopruzí (Dascyllus aruanus) a mnozí další. Výrazné žluté zbarvení mají Sapínek třípásý (Pomacentrus trilineatus) nebo Sapínek žlutý (Pomacentrus sulfureus).
Chromis viridis - Sapín zelený |
Dascyllus marginatus - Sapín arabský |
Chromis flavaxilla - Sapín žlutopažďový |
Dascyllus aruanus - Komorník černopruhý |
Chromis dimidiata - Sapín dvoubarvý |
Pomacentrus albicaudatus - Sapín běloploutvý |
Abudefduf vaigiensis - Komorník příčnopruhý |
Pomacentrus sulfureus - Sapínek žlutý |
Amblyglyphidodon leucogaster - Sapínek bělobřichý |
Amblyglyphidodon flavilatus - Sapínek žlutoskvrnný |