Mořské jehly (Pipefish, z čeledi Jehlovitých - Syngnathidae) patří do řádu Volnoostných (Syngnathiformes), stejně jako vějířníci a mořští koníci.
  
Jedná se o malé nenápadé rybky s protáhlým tělem pokrytým kroužky z kostěných destiček, které mají protáhlý rypec s kruhovitými ústami, kterými nasávají jako potravu drobné bezobratlé živočichy. Mají hadovité tělo s malou hřbetní ploutví. Většina z nich má též ocasní ploutev, takže oproti vějířníkům a koníkům jsou pohyblivější.
Většina druhů jehel žije se v teplých vodách na korálových útesech, v mořské trávě nebo v písečných lagunách. Je známo okolo 200 druhů.
  
Reprodukce: mořské jehly, podobně jako koníci, nechávají většinu „rodičovských povinností“ na samečkovi. Samečci jehly mají speciálně vyvinutý váček, aby mohli nosit jikry předané samičkou. Co se týče párování, liší se druh od druhu, některá „partnerství“ jsou monogamní nebo sezónně monogamní, jiná ne. Čerstvě narozené jehličky jsou nezávislé na svých rodičích, volně plavou a začínají se rychle krmit, protože i jejich rodiče je mohou považovat za svou potravu.
  

Pipefish - Jehla oranžová

Druhy,které nalézáme v Rudém moři jsou např. Corythoichthys nigripectus - jehla oranžová (viz. fotografie výše)
nebo vzácnější Dunckerocampus dactyliophorus - jehla širokopruhá (viz fotografie níže).

Jehly pruhované

Další fotografie jehel naleznete v sekci Mikrosvět.
  

Mohlo by Vás zajímat: