Jak se začít potápětMnoho lidí si myslí, že kurzy potápění jsou jen pro mladé, sportovně zdatné lidi, kteří jsou výbornými plavci. Ale pravda je jiná: naučit se potápět může každý, kdo je zdravý, umí plavat, má rád vodu a chtěl by trávit čas pod její hladinou.

Jak se začít potápět

Společně s rozvojem moderní potápěčské výstroje se tato aktivita (protože potápění se nedá nazvat sportem) stala snadno zvládnutelnou. Potápění je pro mnoho lidí snadné, avšak vyžaduje disciplínu a zdravý úsudek.

Pokud se lidé chovají podle zásad bezpečného potápění, které se učí každý účastník základního potápěčského kurzu, pravděpodobnost toho, že nastane nouzová situace je nepatrná.

Je mnoho cest, které vedou k potápění:

Šnorchlování

Neboli pozorování toho, co je pod vodou, z hladiny. Šnorchlování se stalo populární v souvislosti s rozmachem cestování do různých exotických zemí, jako například Egypt. Teplá moře s průzračně čistou vodou lákají k plavání s maskou, šnorchlem a ploutvemi. Někteří šnorchlaři spontánně zkouší freediving – potápění na nádech. Pokud se Vám pobyt pod vodou zdá příliš krátký, stojí za to začít uvažovat o potápění s přístrojem. Počáteční zkoumání podmořského světa z hladiny už nestačí, chcete prostě zůstat pod vodou déle.

Zkušební ponory, tzv. Intro

V mnoha populárních přímořských letoviscích jde o celý „průmysl“, navržený pro osoby bez potápěčské licence, které si chtějí prohlédnout korálové útesy (mimo jiné i v Egyptě), zanořit se do teplé, průzračné vody a odnést si na památku vzpomínky a podvodní fotografie.

Mnoha lidem jednorázové zkušební ponory stačí, ale najdou se také ti (a není jich málo), kteří si chtějí potápění zopakovat, ale už s větším povědomím a samostatně.

Důležitý je výběr potápěčského centra a zkušeného instruktora potápění, nikoli spoléhání se na náhodu nebo lákavě nízkou cenu. Špatně udělané Intro (například příliš rychlé zanoření bez vyrovnání tlaku) může nepotřebně navždy odradit od potápění.

Kurz potápění

Není důležité, jestli cesta k potápění vede přes šnorchlování, zkušební ponor pro začátečníky tzv. Intro nebo se prostě někdo najednou rozhodne stát se potápěčem. Výsledek je stejný, aby se člověk mohl začít samostatně potápět (to však neznamená sám), je třeba se zapsat na kurz potápění a dokončit jej.

Potápěčský kurz je možné absolvovat v místě bydliště v Čechách. Výhodou je, že se můžete učit, aniž byste si museli brát dovolenou. Nevýhodou je krátká sezóna, kdy je možné se potápět na otevřených vodách. O tom, zda je potápění v českých lomech atraktivní, je těžké se vyjádřit. Určitě se najdou lidé, kteří mají rádi slabou viditelnost, zelený odstín vody a nízkou teplotu.

Je také možné absolvovat teorii a potápěčské dovednosti v bazéně v Čechách a dokončit potápěčský kurz na volné vodě na teplejším, exotičtějším místě – například v Egyptě, kde potápěčská sezóna trvá celý rok a doletíte sem za pouhé 4 hodiny. Tzv. Předání (referral) je platné jeden rok od poslední tréninkové části absolvované s instruktorem začínajícím kurz. To je třeba vzít v úvahu, pokud plánujete dokončit kurz na jiném místě.

Samozřejmě je možné rovnou naplánovat kurz potápění v teplých vodách Rudého moře, kde můžete už v průběhu kurzu obdivovat korálové útesy. Kurz potápění v Hurghadě je intenzivní, stačí týdenní dovolená na to, abyste zrealizovali své sny o potápění.

Pokud přemýšlíte o potápění, přihlašte se na zkušební ponor nebo rovnou na kurz potápění, kde se naučíte jak bezpečně přebývat a pohybovat se pod vodou. Nebojte se, potápění je snadné, kurzu potápění se mohou účastnit děti už od 10 let.

 

Mohlo by Vás zajímat: