Pokud plánujete šnorchlovat nebo se potápět s přístrojem v Rudém moři v Egyptě, je dobré vědět, co obývá korálové útesy, seznámit se s tím, co v moři žije, jací živočichové mohou být nebezpeční a jak se ve vodě chovat. Buďte ohleduplní a informovaní a pravděpodobnost, že Vám ve vodě některý z živočichů ublíží, je nepatrná. Většina živočichů je plachá. Máte daleko větší šanci, že se při šnorchlování spálíte od slunce.

 Jak se chovat v Rudém moři:

  • plavte podél útesu nikoliv nad ním, útesy sahají obvykle těsně pod hladinu
  • ničeho se nedotýkejte, nestoupejte na korálový útes
  • nekrmte ryby, narušíte tak biologickou rovnováhu
  • neodhazujte odpadky do moře
  • nesbírejte mušle, většinou v nich žije nějaký živočich
  • nesbírejte ani jiné živočichy, neodlamujte koráli
  • neobtěžujte podvodní živočichy a nedotýkejte se jich
  • pokud proti Vám vyplave agresivní ryba, vzdalte se z jejího teritoria
  • pokud fotíte nebo točíte video, nehoňte ryby, sledujte kam plavete
  • nechoďte šnorchlovat a samozřejmě ani se potápět sami
  • pokud vstupujete do vody ze břehu, obujte si boty do vody
  • pokud jdete šnorchlovat, oblečte si například lycrové tričko nebo slabý neoprén
  • nevstupujte do vody v noci
  • informujte se předem na místní podmínky

Porovnejme si, jaká nebezpečí nám hrozí v Egyptě v moři a v Čechách třeba v lese. Když jdete do lesa, víte co Vás tam čeká. Můžete se požahat o kopřivy, může Vás štípnout vosa, může se do Vás zakousnout klíště nebo uvidíte na kameni vyhřívající se zmiji. Les znáte a víte co dělat, když se něco stane a víte, jaká je prevence. Faktem je, že se v přírodě vyskytují žahavé organizmy, živočichové, kteří Vás mohou kousnout nebo mají jedovaté bodliny.

Kousnutí a říznutí

Na otázku, proč se některé ryby chovají agresivně, je jednoduchá odpověď. Brání si své teritorium, například klaun dvoupruhý svou sasanku nebo bodlok rudomořský kousek útesu, který mu přináší obživu. Některé ryby si chrání snůšku jiker, například ostenci, kteří si v letním období hájí své hnízdo – trychtýř vyhloubený v písku a všechny, kteří se přiblíží příliš blízko, odhání. Většina těchto ryb, dříve než zaútočí, varuje narušitele, obvykle rychle plave kolem. Z toho plyne, že ten by se měl v poklidu vzdálit nejlépe vodorovným směrem. Pak je riziko ublížení minimální.
Obvyklá první pomoc: dezinfekce, eventuálně obvázání rány, pokud je třeba, návštěva lékaře

Ropušnice - korálový útesBodnutí jedovým ostnem

V Rudém moři také žijí živočichové, kteří mají jedové ostny. Jsou to perutýni, ropušnice, odranci nebo trnuchy a také ježovky. Ostny používají samozřejmě ke své obraně. Ryba na Vás sama od sebe nezaútočí. Pokud jdete do vody z pláže, je lépe obout boty do vody. Můžete také například šlápnout na ostrý kámen. Pokud plavete kolem korálového útesu, držte se v dostatečné vzdálenosti a na útes nesahejte ani nestoupejte. To hlavně z toho důvodu, abyste korálový útes nepoškodili!
Obvyklá první pomoc: co nejteplejší voda, léky proti bolesti, pokud je třeba, návštěva lékaře

Požahání

Z žahavých živočichů najdeme v Rudém moři například korál Žahavku keříčkovou, která Vám způsobí nepříjemnou, dlouho se hojící červenou vyrážku. Opět platí, ničeho se nedotýkejte a zůstaňte v přiměřené vzdálenosti. Pamatujte, že koráli nerostou tak rychle jako kopřivy. Co se týče jiných žahavých živočichů, například medúz, druhy, které se zde vyskytují, nejsou příliš nebezpečné. Někdy se stává, že se o Vás otře něco malého, žahavý plankton, ale to není horší než kousnutí mravence.
Obvyklá první pomoc: citron nebo ocet, pokud je třeba, návštěva lékaře

Žraloci

Mluví se o nebezpečí, které v Rudém moři představují žraloci. Ačkoli se s nimi na útesech v okolí Hurghady příliš často nesetkáváme, v Rudém moři se vyskytují druhy, které jsou považovány za nebezpečné (žralok dlouhoploutvý, tygří nebo mako). Takové druhy žraloků se vyskytují nejčastěji u útesů, kde stěna padá do velkých hloubek a bývají silnější proudy. V Hurghadě jsou u břehu mělčiny, hlubší stěny najdeme až několik kilometrů daleko za ostrovem Giftun a dále na otevřeném moři. V egyptské části Rudého moře není znám případ, kdy by žralok usmrtil nebo způsobil vážné zranění potápěči s přístrojem. Co se týče plavců nebo šnorchlařů, jde o to, že ty si mohou některé druhy žraloků, kteří loví také blízko hladiny, splést se svou obvyklou potravou, zvlášť když se plavec pohybuje rychle, trhavými pohyby. Pokud byste náhodou spatřili žraloka, doporučuje se sledovat ho a pomalu se vzdalovat. Za posledních deset let došlo v Egyptě celkem ke čtyřem smrtelným napadením žralokem. To znamená, že pravděpodobnost, že se Vám něco takového stane, je nevelká. V Hurghadě nebyl zaznamenám žádný takový útok na člověka. Nešťastná událost, ke které došlo nedávno v Marsa Alam, nemá vliv na potápění ani šnorchlování u útesů v okolí Hurghady.

Vlny a proudy

Lidé si často neuvědomují, že v moři mohou být proudy nebo že pobyt na hladině mohou znepříjemňovat vlny. Nejlépe je se na daném místě předem informovat na podmínky, například v místním potápěčském centru. Pokud vyplavete z chráněné zátoky ven na otevřené moře, nemáte šanci kdykoli vyjít přes korálový útes na břeh. Je potřeba se zorientovat, kam se vrátit a jak daleko si můžete dovolit odplavat.

Chovejte se ke korálovým útesům v Rudém moři a jejich obyvatelům ohleduplně. Je větší šance, že člověk ublíží útesu než naopak. Informujte se a dodržujte pravidla. A pak "kdo se bojí, nesmí do lesa" ;-).
 

Podívejte se také na:

 
Autor textu/fotografií: Pavla Charousková