V této části naleznete články a informace o Rudém moři, o jeho fauně a lokalitách - korálových útesech a vracích v egyptské části moře, na kterých se můžete potápět. Vyberte si, co Vás zajímá:

Atlas ryb : Zajímavosti : Místa k potápění


Rudé moře je součástí Indického oceánu a formovalo se jako dlouhý záliv oddělující Afriku a Asii. Vzniklo oddálením tektonických desek, které začalo během Eocenu a akcelerovalo v Oligocenu. Arabský poloostrov se tak odtrhl od rohu Afriky a vzniklou proláklinu zalilo moře. Rudé moře je obklopeno řadami pouštních hor, které svědčí o vulkanické činnosti, která tuto krajinu vytvářela. Patří mezi nejslanější moře světa, v jeho severní části díky vysoké teplotě a odpařování vody salinita dosahuje až 41 ‰. Rudé moře je dlouhé více než dva tisíce kilometrů, avšak široké průměrně méně než tři sta kilometrů (nejširší místo 306 km). Nejhlubší místa dosahují více než dvou kilometrů (nejhlubší místo 3040 m). Klimatické podmínky zde umožňují život korálovým útesům, které vynikají obrovskou pestrostí a rozmanitostí druhů a to zejména v severní polovině Rudého moře, právě v té části, která je nám snadno i rychle dostupná. Teplota vody v létě dosahuje až 30 °C a v zimě neklesá pod 20 °C. Takže Vás zveme v jakékoli roční době k jeho průzkumu při potápění...

Rudé moře - Egypt

Egyptská část Rudého moře nabízí pobytové zájezdy do turistických letovisek na jeho pobřeží jako jsou Hurghada, Safaga, Marsa Alam, či na Sinajském poloostrově Sharm El Sheikh nebo Dahab. Potápěči si mohou zvolit i týdenní pobyt na safari lodi a tak návštěvu vzdálenějších útesů jako jsou Brother Islands, Daedalus Reef, Rocky Island, Zabargad Island, Elphinstone, St. Jones a nebo severní část Rudého moře přitažlivou četnými vraky. Teplota vody se v zimních měsících pohybuje okolo 20°C a v letních měsících stoupá k teplotám okolo 30°C, což umožňuje celoroční provoz potápěčských center a tak i výběr pro vás toho nejvhodnějšího období.
 
Zde naleznete tabulku s průměrnými teplotami vzduchu v Hurghadě.

Autor textu a fotografií: Pavla Charousková
 
Egypt - potápěčské lokality Rudého moře

 

Podívejte se na ATLAS RYB RUDÉHO MOŘE na internetu. Pro naše klienty je k dispozici i v PDF verzi pro použití na počítači, tabletu nebo smartphone.

Atlas ryb Rudého moře