Přečtěte si také o žraloku tygřím v Hurghadě.

Žralok lagunový (někdy také nazývaný žralok bělocípý útesový) - Whitetip Reef Shark (Triaenodon obesus) patří do čeledi Modrounovití (Carcharhinidae). Jde o menšího žraloka, který dorůstá velikosti až 1,6 metrů. Je to jeden z nejčastěji se vyskytujících druhů žraloků, kteří obývají Indo-Pacifické korálové útesy. Můžeme ho najít také v Rudém moři u útesů v okolí Hurghady (Egypt).

Ve dne tráví tito žraloci většinu času tím, že odpočívají v jeskyních nebo pod převisy. Většina žraloků z čeledi Modrounovití musí stále plavat, aby mohli dýchat. Na rozdíl od toho žraloci lagunoví dokáží pumpovat vodu přes své žábry a získávat tak potřebný kyslík, zatímco leží na dně a spí. Žraloci lagunoví se často vracejí na svá oblíbená místa pro odpočinek ve stejnou dobu každý den i několik měsíců nebo let. Jsou také velmi sociální, můžeme je vidět ležet hned několik natěsnaných vedle sebe.

Aktivnější jsou tito žraloci v noci, kdy loví různé druhy ryb, ale i chobotnice nebo krabi. Obvykle se vyskytují v hloubkách mezi 10 - 40 metry. Žraloci lagunoví mohou ze zvědavosti připlout blíže, ale obvykle jsou spíše plaší a nejsou agresivní vůči lidem.
  

Žralok lagunový - Hurghada, Egypt
Žraloci lagunoví, ponor na Abu Ramada 5.3.2014
 

Mohlo by Vás zajímat: